Інформація щодо тест-системи для лабораторної діагностики коронавірусу SARS-CoV-2. Все про коронавірус.

03 серпня 2022 р. Інтерв'ю доктора біологічних наук Ганни Геращенко. у рамках проєкту «Про науку. Компетентно» для YouTube-каналу НАН України.

09 лютого 2022 р. РОЗРОБЛЕНО КОМБІНОВАНІ ТЕСТ-СИСТЕМИ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ НЕБЕЗПЕЧНИХ ВІРУСІВ ТА СТАНУ ІМУННОЇ СИСТЕМИ. Науковці ІМБГ розробили п’ять різних комбінованих тест-систем для одночасного виявлення SARS-CoV-2, грипу та низки інших небезпечних респіраторних вірусів - епідемічного грипу А та Б, парагрипу 1-3, респіраторно-синцитіальних вірусів А та В й ортопневмовірусів людини, риновірусів, кору. За матеріалами ІМБГ НАН України з Facebook.

27 січня 2022 р. Омікрон наступає: Інтерв’ю з директором Інституту Михайлом Тукалом у рамках проєкту «Про науку. Компетентно» для YouTube-каналу НАН України.

31 серпня 2021 р. "Про участь вчених НАН України в протидії COVID-19. Розроблення діагностичних систем, лікарських засобів і моніторинг небезпечних штамів". Михайло Арсентійович Тукало. За матеріалами доповіді на засіданні Президії НАН України 9 червня 2021 року - № 8 (2021): Вісник Національної академії наук України.

7 липня 2021 р. Інтерв’ю з директором Інституту Михайлом Тукалом: «У нас є весь арсенал для боротьби навіть з вірусом, що еволюціонує» у рамках проєкту «Про науку. Компетентно» для YouTube-каналу НАН України.

20 червня 2021 р. Доповідь Тукала М.А. на Бюро Президії НАН України від 09.06.2021 р. Стаття "КОРОНАВІРУС ПІД ПРИЦІЛОМ". Газета Світ.

22 березня 2021 р. ІМБГ НАН України виявлено нові, небезпечні мутації «британського» штаму в Україні. facebook

04 березня 2021 р. "Навіщо вивчати мутації коронавірусу?". ТЕКСТ: Володимир Кашуба, Ганна Геращенко, Михайло Тукало. kunsht.com.ua.

18 лютого 2021 р. "ГОТОВІ ДОСЛІДЖУВАТИ МУТАЦІЇ КОРОНАВІРУСУ". Інтерв'ю з вченими ІМБГ НАН України про нові штами коронавірусу в Україні (з 42 хв. випуску). Новини України та світу. Випуск ТСН. 1+1.

20 січня 2021 р. Українська вакцина: це можливо? Інтерв’ю з директором Інституту молекулярної біології і генетики Тукалом М.А. glavcom.ua.

20 січня 2021 р. Насправді ніхто точно не знає, скільки штамів коронавірусу циркулює в Україні – Ганна Геращенко. Громадське радіо.

21 грудня 2020 р. В Україні створили комбінований тест на COVID і два штами грипу. ТОВ "Телеканал Прямий".

21 грудня 2020 р. Інститут молекулярної біології та генетики заявив про розробку комбінованого ПЛР-тесту на Sars-Cov-2 і два штами вірусу грипу. Інтерфакс-Україна.

21 грудня 2020 р. В Україні розробили тест для одночасного визначення COVID-19 та двох штамів грипу. Укрінформ. Мультимедійна платформа іномовлення України.

20 жовтня 2020 р. Прийнято Проект Постанови про заходи протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) та захисту всіх систем життєдіяльності країни від негативних наслідків пандемії та нових біологічних загроз. Верховна Рада України.

20 жовтня 2020 р. "Рада вирішила по-новому боротися із COVID-19". racurs.ua.

19 жовтня 2020 р. "Війна з коронавірусом. Парламент створює Національний штаб порятунку". glavcom.ua.

08 жовтня 2020 р. Академик Сергей Комисаренко: "Способность коронавируса инфицировать людей усилилась". Інтерв'ю газеті "Факты и комментарии".

01 вересня 2020 р. "НАНУ очікує рішення Нацфонду фундаментальних досліджень стосовно грантів для розробки двох вітчизняних вакцин від Sars-Cov-2". Інтерв'ю директора Інституту біохімії ім. Палладіна Національної академії наук України Сергія Комісаренка інформаційному агентству interfax-Україна.

29 серпня 2020 р. "ПОЛЮВАННЯ ВЧЕНИХ НА КОРОНАВІРУС SARS-COV-2, ЩО ВИКЛИКАЄ COVID-19: НАУКОВІ СТРАТЕГІЇ ПОДОЛАННЯ ПАНДЕМІЇ". Стаття академіка НАН України С. В. Комісаренка Віснику НАН України, №8, 2020.

25 травня 2020 р. "О. Данілов: В Україні має бути створений єдиний інформаційно-аналітичний центр з вивчення інфекційних хвороб та патогенів, які їх спричиняють. Пресслужба Ради національної безпеки і оборони України.

22 травня 2020 р. "Учені в Україні розробили тести на COVID-19. Про це просили МОЗ і РНБО, але тепер держава їх не закуповує. Автори: Євгенія Токар, Сергій Сивко. Радіо Свобода. Оригінал публікації – на сайті телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».

21 травня 2020 р. "Рукотворність COVID-19, біологічна зброя та українські тести: інтерв’ю з академіком, молекулярним біологом Михайлом Тукалом". Автор Олена Зварич. Українська правда. Життя.

7 травня 2020 р. "Уряд та МОЗ мають невідкладно налагодити виробництво вітчизняних ПЛР-тестів на базі Інституту молекулярної біології та генетики НАН України", - Олена Кондратюк, заступниця Голови Верховної Ради України занепокоєна ситуацією з виробництвом вітчизняних ПЛР-тестових систем для виявлення COVID-19 та закликає Уряд вжити невідкладних заходів для її виправлення.

7 травня 2020 р. МОЗ ПОНОВИЛО ПЕРЕГОВОРИ З ІМБГ. ІНСТИТУТ МОДЕРНІЗУВАВ СВОЇ ТЕСТИ. Міністерство охорони здоров’я України поновило переговори з Інститутом молекулярної біології і генетики НАН України з питання виготовлення ПЛР-тестів для виявлення коронавірусної хвороби. Інститут модернізував розроблені ще у лютому 2020 року тест-системи, щоб спростити роботу лабораторій Центру громадського здоров’я з нашими ПЛР-системами. Модернізація торкнулася включення до набору системи виділення вірусної РНК та синтезу кДНК. На даний час у лабораторіях Інституту наші фахівці можуть виготовляти від 10 до 20 тисяч ПЛР-тестів на тиждень. Нагадаємо, що ІМБГ виготовив 1000 тестів, які передав у користування МОЗ України ще на початку березня. Перший випадок захворювання на коронавірус в Україні, який був зафіксований у Чернівцях 3 березня 2020 року, виявили завдяки тестам виробництва Інституту молекулярної біології і генетики.

17 квітня 2020 р. Комісаренко розповів, чому Україна не може виготовити тести на коронавірус. "Президент не обіцяв, а видав наказ по рішенню РНБО про те, щоб Інститут молекулярної біології і генетики Національної академії наук виготовив не менше ніж 200 тисяч тестів, але для цього уряд повинен був профінансувати виготовлення цих тестів. Тому що вони виготовляються за рахунок купівлі за кордоном реагентів, в нашій країні ці реагенти не виготовляються. Поки що це фінансування не відбулося", - сказав він. Телеканал НАШ.

17 квітня 2020 р. Коментар віце-президента НАН України академіка Анатолія Загороднього щодо фінансування ІМБГ НАН України для виробництва тест-систем: "Поки що держава не виділила ні копійки". Телеканал Україна 24.

15 квітня 2020 р. "Фінансування науки у зміненому бюджеті". У ефірі телеканалу Еспресо Анатолій Загородній - віце-президент Національної академії наук України, академік НАН України (по скайпу). Espreso.TV.

13 квітня 2020 р. Проєкт бюджету: які сфери скоротили, а які отримали додаткове фінансування? "Інститут молекулярної біології і генетики, який планували залишити без фінансування, і який розробив українські ПЛР тести, на нього ми повернули видатки", - народний депутат України, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Іван Крулько. Громадське радіо.

13 квітня 2020 року під час розгляду поправок до Держбюджету-2020 Верховна Рада зберегла фінансування в розмірі 351 млн грн. для бюджетної програми "Підтримка розвитку пріоритетних напрямків наукових досліджень" для Національної академії наук України. Ця програма є важливим джерелом фінансування нашого Інституту молекулярної біології і генетики НАН України.

Як відомо, напередодні суспільство чуло про намір секвеструвати держбюджет за рахунок, зокрема, й цієї програми. Були пропозиції зменшити її на 300 млн. грн. На щастя, здоровий глузд та державницький підхід перемогли. Тепер Інститут має можливість виплатити заробітну платню своїм співробітникам, які змушено пішли у відпустку, зокрема й тим нашим науковцям, які працювали над виготовленням ПЛР-тестів для діагностування коронавірусної хвороби. Ми й надалі працюватимемо над цієї програмою, а також над іншими пріоритетними напрямками наукових досліджень.

Звісно, кошти, які виділяє держава Україна на розвиток науки, неспівмірні з потребами серйозних наукових інститутів і невідповідні об’єму тих актуальних задач, які можуть виконувати українські вчені. Розуміємо, що за умов нинішньої кризи розмова про збільшення фінансування науки не на часі. Сподіваємося, що суспільство та влада зроблять висновки на користь розвитку науки та підтримки передових досліджень, і така розмова буде продовжена.

Наразі щиро вдячні тим урядовцям та депутатам Верховної Ради, які переконали колег-парламентарів «не секвеструвати» вітчизняну науку, а також дякуємо академікам, лідерам думок у науковій спільноті, які загострили цю тему перед суспільством та владою!

10 квітня 2020 р. Заступник Голови Верховної Ради Олена Кондратюк закликає масово тестувати українців на COVID-19. Прес-служба апарату Верховної Ради України. Газета Голос України.

08 квітня 2020 р. Інтерв'ю академіка НАН України Сергія Комісаренко: "Реальна кількість хворих на коронавірус більша у 8-10 разів, ніж показує статистика" для Інформаційної платформи "Українське радіо". "...Інститут за рахунок власних реагентів зробив біля тисячі діагностикумів, які було віддано Центру громадського здоров’я та Житомирській обласній санепідстанції. Вони були використані та перевірені на якість й показали, що є високоякісними та високоспецифічними. Вони, можливо, є кращими, ніж закордонні аналоги. Але в нашій країні поки що більшість діагностикумів поступають з-за кордону. Їх можуть робити різні фірми і вони можуть бути різної якості". За матеріалами Прес-служби НАН України.

06 квітня 2020 р. Інтерв'ю академіка НАН України Володимира Семиноженка: "Весь науковий потенціал нашої держави зосереджений в Національній академії наук України" для Politeka-Online. "... за короткий строк розробили ефективні та недорогі тест-системи для виявлення коронавірусу. Ці тести мають низку переваг перед тими, що завозяться в Україну та можуть повністю забезпечити потреби нашої держави". За матеріалами Прес-служби НАН України.

03 квітня 2020 р. Інтерв'ю академіка НАН України Вадима Локтєва: "Якби коронавірусна навала не сталася, її треба було б вигадати" для газети "Урядовий кур’єр". "... профільний щодо епідемій Інститут молекулярної біології і генетики – розробив і вміє самостійно робити тести для виявлення носіїв коронавірусної інфекції, але наш рідний уряд із завзятістю, достойною значно кращого застосування, щоденно з Китаю завозить тести, яким наші не тільки нічим не поступаються, а, за свідоцтвами багатьох експертів, мають переваги і майже вдвічі дешевші. За матеріалами Прес-служби НАН України.

01 квітня 2020 р. Верховна Рада звернулася до уряду з проханням профінансувати роботу нашого Інституту з виготовлення ПЛР-тестів.

Уряд має забезпечити належне фінансування наукових співробітників, які розробили вітчизняні тест-системи для діагностики коронавірусу, - Олена Кондратюк

Заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк звернулася до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням вжити заходів для належного фінансування та безперебійної роботи співробітників Інституту молекулярної біології і генетики НАН України.

За матеріалами Прес-служби Апарату Верховної Ради України відповідне депутатське звернення.

01 квітня 2020 р. ГОТОВІ ВИГОТОВЛЯТИ 10-20 тисяч ПЛР-тестів щотижня! Чекаємо на ФІНАНСУВАННЯ ДЕРЖАВИ!

Фахівці Інституту молекулярної біології і генетики чекають на швидке надходження коштів з державного бюджету для того, щоб продовжити роботу з виготовлення ПЛР-тестів для виявлення коронавірусної хвороби. Сподіваємося, що попри вимушене скорочення державбюджету для багатьох галузей, в т.ч. і науки, фінансування такої надважливої справи як виготовлення ПЛР-тестів, не буде скорочено і надійде якомога швидше.

Ми свідомі того, що з кожним днем атака вірусу стає все запеклішою. Основна група співробітників Інституту, задіяних в проєкті, працює зараз і готова працювати невпинно і понаднормово, однак через відсутність фінансування ми не можемо розгорнути роботу на повну потужність.

Як відомо, ще наприкінці січня 2020 р. на замовлення РНБО вчені ІМБГ НАН України першими в країні розробили тест-системи для діагностики вірусу SARS-CoV-2. Ці тест-системи були сертифіковані. Після виявлення першого захворювання набори на 600 тестів-реакцій надійшли в Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ та Центр громадського здоров'я МОЗ у Києві.

За наявності коштів Інститут уже зараз міг би реалізовувати угоди з виробниками реактивів, які ми використовуємо для виготовлення тест-систем. Не всі реактиви може виготовити вітчизняний виробник, окремі з них ми змушені замовляти в Естонії, Німеччині та інших країнах. Попри цей логістичний ланцюжок, собівартість наших ПЛР-тестів (250 грн.) є майже вдвічі меншою ніж зарубіжні аналоги. А з огляду на вартість авіадоставки зарубіжних тестів до України їхня реальна ціна для держбюджету стає дуже високою.

На наявному в Інституті обладнанні наші фахівці можуть виготовити близько 10-20 тис. ПЛР-тестів на тиждень. Із залученням додаткових спеціалістів Інститут спроможний продукувати до 50 тис. тестів щотижня.

З огляду на брак у регіонах лабораторій та спеціалістів, які можуть працювати з ПЛР-тестами, Інститут молекулярної біології і генетики розробив план навчання для фахівців з різних областей України та готовий надавати їм відповідний науковий супровід.

Усім українцям важливо розуміти, що вірусна загроза – ворог №1 усієї держави і кожного з нас – не зникне за кілька місяців. Прогнозовано, інфекції коронавірусу виникатимуть і надалі. Вірус зазнає мутацій, тож вірогідно, восени постане потреба у цілковито нових тест-системах. В Україні є вчені, і зокрема науковці Інституту молекулярної біології і генетики, які можуть за добу модифікувати тест під інший штам коронавірусу. Це важливий інтелектуальний ресурс, який є не в кожній країні. Його треба зберегти.

Вкладаючи кошти у вітчизняного виробника тестів, держава не лише зекономить на вартісних імпортних закупівлях, а й виграє час для порятунку хворих та підтримає цілу галузь вітчизняної науки і перспективних фахівців, імена багатьох з яких знані у світі.

Директор Інституту молекулярної біології і генетики НАН України академік НАН України М. А. Тукало

25 березня 2020 р. Щодо створення та використання вітчизняної тест-системи для лабораторної діагностики коронавіруса SARS-CoV-2. За інформацією Сектору хімічних і біологічних наук НОВ Президії НАН України.

25 березня 2020 р. Вадим Пристайко: Україна може виготовляти власні високоточні ПЛР-тести на коронавірус. Урядовий портал.

25 березня 2020 р. Відповідно до доручення Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Данілова О.М. від 21.01.2020 року № 173/14-04/2-20, Інститут молекулярної біології і генетики НАН України (ІМБГ НАН України) залучено до участі в роботі зі створення лабораторного варіанту української тест-системи для діагностики китайського коронавірусу SARS-CoV-2, що викликає захворювання COVID-2019. На сьогодні співробітники Інституту розробили, створили і повністю підготували для використання високоточну «Тест-систему для діагностики коронавірусу COVID-19».

Дана тест-система пройшла реєстрацію в Україні та являє собою готовий до використання набір для кількісної полімеразної реакції (ПЛР). Набір для виявлення нового коронавірусу SARS-CoV-2 розроблений на основі ампліфікації кДНК вірусу у пробі. Детекція реакції ПЛР у реальному часі відбувається з використанням інтеркалюючого флуоресцентного барвника SYBR Green (EvaGreen) та 4-х високоспецифічних праймерів до N-білка коронавірусу SARS-CoV-2 (є також варіант набору з додатковими праймерами на ділянку РНК, що кодує вірусний S білок). В наборі є реагенти для позитивного, негативного і внутрішнього контролів.

Національна академія наук України (НАН України) отримала з великою затримкою (а саме 23.03.2020 р.) незначне фінансування для роботи зі створення й виробництва тест-систем, а ІМБГ НАН України перші виготовлені партії «Тест-системи для діагностики коронавірусу COVID-19» (на 600 аналізів) передав для використання до Житомирського обласного лабораторного центру МОЗ України та до Центру громадського здоров’я МОЗ України в місті Києві. Президія НАН України веде інтенсивні перемовини з Кабінетом Міністрів України щодо фінансування для виробництва наступних партій тест-систем.

Стосовно ситуації з відпусткою співробітників за власний рахунок, то вона є типовою для усіх установ НАН України і ніяким чином не пов’язана з сьогоднішньою ситуацією з коронавірусом. Маємо глобальне хронічне недофінансування усіх установ НАН України. Наукові співробітники мають вибір – або працювати неповний тиждень, або подавати заяви на відпустку за власний рахунок на якийсь термін. На повну заробітну платню бюджетного фінансування не вистачає (особливо на початку року, коли ще не визначено, хто виграв гранти та проекти, подані на національні наукові конкурси).

Цього року ситуація з фінансуванням НАН України зовсім скрутна. Паспорт бюджетної програми «Підтримка розвитку пріоритетних напрямів наукових досліджень» (КПКВК 6541230) з фінансуванням на 2020 рік до цього часу Уряд не підписав, відповідно ці заплановані кошти установи НАН України використовувати все ще не можуть, а там в основному і є заробітна платня. Тому співробітники усіх установ НАН України, в тому числі й ІМБГ НАН України, вимушені виходити з цієї ситуації, йдучи у відпустку за власний рахунок.

Директор Інституту молекулярної біології і генетики НАН України академік НАН України М. А. Тукало

13 березня 2020 р.

Указ Президента України № 87/2020 від 13 березня 2020 року "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 березня 2020 року "Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".

Розглянувши інформацію про епідемічну ситуацію у зв'язку з поширенням територією України та країн світу гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), Рада національної безпеки і оборони України відзначає, що за висновками Всесвітньої організації охорони здоров'я розповсюдження COVID-19 у країнах світу набуло статусу пандемії, епідемічна ситуація в Україні набула надзвичайно загрозливого характеру.

З метою запобігання негативному розвитку епідемічної ситуації та забезпечення додержання статті 49 Конституції України Рада національної безпеки і оборони України в и р і ш и л а:

  1. Кабінету Міністрів України вжити в установленому порядку заходів щодо:
  2. ...7) невідкладного фінансування виготовлення Інститутом молекулярної біології і генетики Національної академії наук України не менш ніж 200 тисяч тестів для ПЛР-діагностики COVID-19

  3. Міністерству охорони здоров'я України невідкладно:
  4. ...2) визначити та забезпечити прогнозовану потребу в тест-системах для виявлення COVID-19 та забезпечити постійну наявність таких систем у закладах охорони здоров'я.

11 березня 2020 р. Постанова Президії НАН України № 90 від 11.03.2020 р.: «Про створення робочої групи з проблем (наслідків) поширення коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні».